Gazdasági Versenyhivatal
Mindig nagy kihívás egy műemlék jellegű épületbe a modern AV technikát úgy megtervezni és kivitelezni a rendszerintegrátornak, hogy az mind a funkcióját, mind a látványát tekintve tökéletesen integrálódjon a környezetébe.
A magyarországi Gazdasági Versenyhivatal az idei évben döntött úgy, hogy a Budapest szívében elhelyezkedő régi patinás, 1869-ben épült épületének alsó részét átalakítja és felújítja. A Gazdasági Versenyhivatal egy autonóm - a kormánytól független - országos hatáskörrel rendelkező államigazgatási szerv, amelynek létrehozását a gazdasági hatékonyságot kikényszerítő piaci verseny szabadságának és tisztaságának védelme motiválta.
Installation - No competition (2013 január) - nemzetközi cikk megtekintése
A tervezési, a belsőépítészeti és a műszaki ellenőri feladatokat az elmúlt évtizedben munkatársai által több építészeti díjat is nyert KROKI építészstúdió végezte.Az épület alsó szintjének teljes átalakulásával egy konferenciaterem és két új meghallgató tárgyaló lett kialakítva, továbbá teljesen megújult a versenytanácsi tárgyaló. Mindegyik helyiség olyan AV- és konferenciatechnikát kapott, amely mind technikai részletezettségében-, mind minőségében felsőkategóriás szintet képeznek. A jól átgondolt technikai megoldások kulcsfontosságú szerepet töltenek be az emberek közötti kommunikációban, ezért rendkívül fontos a konstruktív jellegű párbeszédekre ösztönző környezet kialakítása.
A beruházás technikailag legbonyolultabb és egyben legérdekesebb rendszere a konferenciateremben található. A kiépített rendszer rugalmasságot, valamint kiváló kép-, hang- és adatátviteli minőséget kínál, biztosítja a konferencia menetének teljes körű irányítását. Kiemelkedő esztétikus megjelenést, egyszerű kezelést és megbízhatóságot kölcsönöz minden eseménynek. Mindez annak köszönhető, hogy cégünk már a tervezés folyamatától intenzíven együttműködött a tervezőkkel és a belső építészekkel, a hivatal munkatársaival és az egyes gyártók képviselőivel egy olyan rendszer létrehozásának érdekében, amely a konferencialánc minden résztvevőjének igényeit kielégíti.
A rejtett technika
A konferenciateremben 30 résztvevő tud az egyedileg tervezett és gyártott ovális alakú asztal körül leülni. Az asztal optimális kihasználása érdekében két résztvevő használ egy Albiral LCD monitort. Ezek használaton kívül motorosan az asztalba, egy csiszolt rozsdamentes acél fedőlap alá süllyeszthetőek a monitor két oldalán található - a Bosch DCN NG konferenciarendszer részét képező - mikrofonokkal együtt.Ez a megoldás igen elegáns, letisztult hatást kölcsönöz és teljes összhangban van az enteriőrrel.
Az elnök monitorja egyben érintőképernyő is, így egyéb periféria nélkül tudja vezérelni a stúdió helyiségben lévő központi PC-t.A résztvevők a mikrofongomb lenyomásával kérhetnek szót. Több egyidejű kérést a központi vezérlőegység automatikusan várólistára helyez. Az elnök vagy az operátor regisztrálhatja a szót kérőket, és a prioritásgomb használatával megszakíthatja a felszólalásokat. Az elnök vagy az operátor az érintőképernyőjükről közvetlenül meg-, illetve el tudják venni a szót, ha a tárgyalási szituáció azt kívánja.
A mikrofonokat, illetve a többi audió forrást a Bosch Plena hangtechnikai családja teszi hallhatóvá. A jó minőségű beszédérthetőséget a 10 db kiváló álmennyezeti hangszóró és a gerjedésgátló biztosítja. A digitális gerjedésgátló elnyomja a keletkezőben lévő frekvenciákat és megakadályozza betáplálódásukat a rendszerbe.Minden hozzászólás akár, halkan, akár hangosan hangzik el, ugyanolyan tisztán és megkülönböztethetően, normál hangerővel jut el valamennyi hallgatóhoz.
Tolmácstechnika többnyelvű ülésekhez
A hivatalnál többnyelvű tanácskozások is előfordulnak. A tolmácsolás technikai megoldására kézen fekvő volt a mikrofonvezérlésre is alkalmazott Bosch DCN NG digitális rendszer. A rendszer minden egyes tolmácsolt nyelvet és a teremhangot automatikusan továbbít a süllyesztett csatornaválasztókhoz csatlakoztatott fejhallgatókhoz, melyek a monitorok előtt helyezkednek el. A technika a digitális jeltovábbítás révén CD hangminőségű kényelmes hallgatást kínál a konferencia résztvevőinek. Ennek következtében egy hosszabb konferencián a résztvevők kevésbé fáradnak el és fenntartják koncentrációjukat.A csatornaválasztó panelek LCD kijelzőjén csak az elérhető csatornák láthatók, így a felhasználók nem töltenek fölösleges időt az üres csatornák átlépésével, hogy megtalálják a kívánt nyelvet.A tolmácsok Bosch digitális tolmácspultokon dolgoznak a szomszédos hangszigetelt szobában, ahonnan a monitorjaikon és egy üvegablakon keresztül követhetik a teremben zajló eseményeket.
Csatlakozás a rendszerhez
A megjelenítő- és audió rendszerhez, illetve a hivatal informatikai hálózatához a központi PC-n túl a résztvevők a saját notebook-jukkal is csatlakozhatnak.A monitorok között, szintén süllyesztve helyezkednek el a finoman megmunkált Komtech kábelrendező dobozok, melyek magukban rejtik az egyes kábeleket. Mivel az asztalba több gyártó terméke is beépítésre került, ezért fontos volt annak megoldása, hogy színbéli megjelenésük azonos legyen. Az gyártók rugalmasságának köszönhetően az összes eszköz egyforma ezüst (RAL9022) színben került legyártásra és leszállításra.Az asztalba van elrejtve a 3 db Extron mátrix kapcsoló, mely összes forrás videó és audió jelét kezeli és igény szerint a kiválasztott megjelenítőre továbbítja.
Kamerák szerepe
A rendszerintegráció egyre kifinomultabbá válásával már mód nyílt olyan vizuális elem beiktatására is, mint az automatikus kamerarendszer.Az emberi interakcióra nagy hatással van, ha a kommunikáció közben láthatjuk a beszélő arcát, gesztusait. Mivel ez több résztvevő esetében az ülési pozíciók miatt nem volt lehetséges, ezért alkalmazásra került 3 db Bosch PTZ kamera.Ha a DCN NG konferenciarendszeren egy elnöki vagy egy résztvevői mikrofon aktiválódik, az ehhez a pozícióhoz tartozó 360 fokban forgó AutoDome kamera is aktiválódik. Ha nincs aktív mikrofon, akkor automatikusan egy áttekintő Bosch FlexiDome kamera lép működésbe.
Vetítés és vezérlés
Mivel alapvető elvárás volt az egyidőben való több forrás megjelenítése ezért vetítéstechnika is alkalmazásra került. A speciális, nyújtott feszített fóliás Barrisol világítás miatt csak a terem végébe lévő oldalfalba lehetett elhelyezni projektort. Mivel ez több, mint 16m-re volt a Projecta elektromos, álmennyezetbe rejtett vászontól, ezért olyan vetítőre és optikára volt szükség amelyek képesek áthidalni a távolságot. A Panasonic méltán népszerű DLP technológiájú 6000 lumenes 16:10 képarányú projektorára esett a választás, melyhez 52.8-79.5mm fókusz távolságú optika lett illesztve. A végeredmény éles, színhű, kontrasztos kép lett.A folyadékhűtéssel rendelkező projektor automatikus szűrőtisztítási mechanizmusának köszönhetően nagy megbízhatóságú és kevés karbantartást igényel.
A technikai eszközök sokaságát lehetetlen lenne irányítani a Crestron vezérlőrendszer nélkül. Az irányítás két vezeték nélküli érintőképernyőről lehetséges, alapesetben egyet a szomszédos stúdió helységben elhelyezkedő operátor-, a másikat az elnök kezel. A vezérlőrendszeren keresztül lehet irányítani a világítást, az árnyékolókat, a mikrofonvezérlést, a mátrix kapcsolókat a források megfelelő megjelenítőkön való kiválasztásához, a vetítéstechnikát, a monitorokat, és a hangtechnikát.
Szoftveres támogatás
A konferenciarendszert speciális szoftverfunkciók támogatják annak érdekében, hogy kifinomultabb vezérlési és információtovábbítási lehetőségek legyenek elérhetőek.A számítógép meghibásodása esetén a központi vezérlőegység visszakapcsol önálló üzemmódba, így a megbeszélés, konferencia folytatható.A szoftvereket futtató számítógép a DCN NG rendszerhez csatlakozik, így a hálózati kábelen keresztül a hozzászólói egységekhez, a megjelenítő- és vezérlőberendezésekhez közvetlen kapcsolattal rendelkezik. A konferencia irányításának minden funkciója egy pontban összpontosul, ami egyszerű és hatékony használatot eredményez. A Bosch konferenciaszoftverekkel az operátor elő tudja készíteni az adott tárgyalás menetét résztvevőkkel, tárgyalásonkénti jogosultságokkal, napirendi pontokkal, felszólalók listájával, stb.
Az alkalmazások eltávolodnak a hagyományos vezérlőpanelek és gombok világától, és helyettük egy rendkívül hatékony, grafikus felhasználói felületet biztosítanak.Ennek köszönhetően az egyes mikrofonok szinoptikus vezérlése az elnöki érintőképernyős monitorról vagy a Crestron érintőképernyőkről nagyon egyszerű és felhasználóbarát.
A felvevő szoftverrel az elhangzottak digitálisan rögzíthetőek, míg az MVI Engineering által fejlesztett Meeting Presenter videó-kliens szoftverrel XML adatfolyamon keresztül a projektoron és a monitorokon megjeleníthető a konferenciával kapcsolatos bármely adat (pl.: aktuális hozzászólók, várakozó lista, napirendi pontok, stb.)
Az összes alkalmazás szoftver mögött egyetlen résztvevői adatbázis áll, így minden egyes mikrofonhoz hozzárendelhető annak a személynek a neve, aki használja azt. A neveken túl résztvevőhöz további adatok is rendelhetőek (pl.: az őt delegáló ország, csoport és szervezet, a kijelzés nyelve).A gyakorlatban, ha egy résztvevő szót kap, akkor automatikusan és egyidőben a neve megjelenik az érintőképernyőkön, a kamerakép bal felső sarkában, a videó-kliens általi képen szöveges vagy táblázatos formában és a felvevő szoftverben az audio fájlhoz csatolva.
A versenytanácsi tárgyalóba az előbbihez hasonló rendszer lett kialakítva. A különbség annyi, hogy a konferenciarendszerhez nincs kamera és szoftveres vezérlés, illetve nincs tolmácstechnika és Crestron vezérlőrendszer.Ugyanakkor új elem a mechanikus liftek, melyből 6 db került beépítésre az elektromosak mellett.A meghallgató tárgyalókban 47”-es Panasonic professzionális LCD kijelzőket használnak a többi helyszínen is alkalmazott Komtech kábelrendező dobozokkal.
Információs totem és kijelző
A Hivatal földszintjén Digital Signage rendszer is kalakításra került.Az érintőképernyős Full-HD felbontású Albiral totemen a GVH hirdetményeit lehet megtekinteni, míg a bejáratnál lévő kijelző azegyes szervezeti egységeinek épületen belüli elhelyezkedését mutatja.A tartalomkezelést és ütemezést az egyedileg fejlesztett alkalmazással lehet elvégezni egy távoli számítógépről, míg a megjelenítésről a Spinetix média lejátszója gondoskodik.
Telepített eszközök
- Bosch DCN NG konferenciarendszer
- Bosch DCN NG tolmácsrendszer
- Bosch VG5 AutoDome kamerarendszer
- Bosch konferenciaszoftver csomag
- Bosch DCN-MR tárgyalásrögzítő
- Bosch PLE-2MA120-EU keverő-erősítő
- Bosch LBB1968/00 gerjedésgátló
- Bosch LC1-UM06E8 hangszóró
- Bosch MW1 vezeték nélküli mikrofon
- MVI Engineeringvideo kliens szoftver
- Albiral 170EJSM16 liftes monitor
- Albiral 420ITSLIM érintőkép. totem
- Panasonic PT-DW6300 DLP projektor
- Panasonic TH-47LF25 LCD pro kijelző
- Samsung ME40A LED pro kijelző
- Projecta Compact Electrol vetítővászon
- Komtech AF-T kábelrendező doboz
- Extron MVX 88 matrix kapcsoló
- Extron SW12 VGA és audió kapcsoló
- Extron P/2 VGA és audió disztribútor
- Extron WPC 150 fali csatlakozó panel
- Kramer VP-409 digitális skálázó
- SpinetiX digital signage lejátszó
- Crestron AV2 processzor
- Crestron TPMC-8X-GA érintőképernyő
- Crestron TPMC dokkoló
- Crestron C2ENET-1 ethernet kártya
- Crestron C2NVEQ-4 modul
- Crestron DIN-DALI-2 interfész
- Crestron DIN-2MC2 motor vezérlő